Przejdź do zawartości

Trawieńska Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trawieńska Góra
Państwo

 Polska
 Czechy

Pasmo

Góry Złote
Sudety Wschodnie

Wysokość

746[1] m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Trawieńska Góra”
Ziemia50°21′12,63″N 16°55′23,56″E/50,353508 16,923211

Trawieńska Góra (czes. Čedičový vrch) – wzniesienie o wysokości 746 m n.p.m. w Górach Złotych w Sudetach Wschodnich, leżące na granicznym grzbiecie, oddzielającym Polskę od Czech[2].

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie, położone na granicy polsko-czeskiej w Sudetach Wschodnich, w południowo-zachodniej części Gór Złotych, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, wznosi się między wzniesieniami: Zielnik (czes. Travná), po północno-zachodniej stronie i Kobyla Kopa (czes. Koníček) po południowo-wschodniej stronie, około 3,7 km na północny wschód od centrum miejscowości Lądek-Zdrój[3].

Fizjografia

[edytuj | edytuj kod]

Graniczne wzniesienie o kopulastym kształcie, wznoszące się na południowy wschód od Przełęczy Lądeckiej, charakteryzujące się dość stromym wschodnim i zachodnim zboczem, regularną rzeźbą i ukształtowaniem z wyraźnym szczytem[3]. Grzbietowe zbocze północno-zachodnie łagodnie opada wzdłuż granicy w kierunku niewielkiego siodła i przechodzi w zbocze wyższego o 34 m wzniesienia Zielnik (czes. Travná), a zbocze południowo-wschodnie łagodnie schodzi w kierunku niewielkiego siodła i przechodzi w zbocze wzniesienia Kadzielna (czes. Rozhřani)[3]. Wzniesienie w całości zbudowane ze skał metamorficznych, głównie z gnejsów gierałtowskich oraz łupków krystalicznych[3]. Na zboczach wzniesienia pośród drzew występują pojedyncze niewielkie kamienie. Wzniesienie porośnięte w większości naturalnym lasem mieszanym regla dolnego, a w partiach szczytowych świerkowym[3], dolną część wschodniego zbocza od poziomu około 690 m i północno-zachodniego w kierunku miejscowości Lutynia zajmują łąki i pola uprawne. Położenie wzniesienia, kształt oraz wyraźny szczyt wydzielony siodłami czynią wzniesienie rozpoznawalnym w terenie. Na północno-wschodnim zboczu położona jest czeska miejscowość Zálesí.

Turystyka

[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt prowadzi szlaki turystyczne[4]:

Do szczytu można dojść od Zálesí ścieżką, a następnie wzdłuż granicy państwa wąskim pasem pozbawionym drzew. W niewielkiej odległości od szczytu w kierunku północno-zachodnim położony jest punkt widokowy.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. GeoLocator. [dostęp 2018-06-09].
  2. Trawieńska G. czes.Čedičový vrch na map cz.
  3. a b c d e Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 17: Góry Złote. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 233. ISBN 83-85773-01-0.
  4. Mapa turystyczna. [dostęp 2018-06-09].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]